Powerbanky
Slouží k nabíjení elektronických zařízení v případě, kdy nemáte přístup k elektrické síti. Na rozdíl od malé elektrocentrály je powerbanka malé a přenosné zařízení. Stačí ji předem nabít pomocí elektrické nebo solární energie a poté ji připojit k zařízení, které chcete nabíjet. Jako powerbanka mohou posloužit také některé přenosné reproduktory. Jakýmsi mezistupněm mezi klasickou powerbankou a elektrocentrálou jsou mobilní nabíjecí stanice.
Proč si pořídit powerbanku
Výhody
- Mobilita
- Několikadenní zdroj elektrické energie
- Záložní zdroj pro dobití
- Rychlé nabíjení
Nevýhody
- Nutnost pravidelného nabíjení
- Menší kapacita při nízkých teplotách
Výběr powerbanky podle kapacity
- Do 10 000 mAh – Předností mini powerbanky je její lehkost. Hmotnost je většinou kolem 200 g. Kapesní velikost je však vhodná především na občasné dobíjení v nouzových situacích.
- 10 000 až 20 000 mAh – Zdroj energie na delší pobyty bez přístupu k elektrické energii. Pro každodenní nabíjení několika menších zařízení je dostačující kapacita okolo 10 000 mAh. Pro mnoho aerolinek je maximální povolenou kapacitou, kterou si můžete s sebou vzít do letadla, 20 000 mAh.
- 20 000 až 30 000 mAh – Kromě smartphonů nebo tabletů nabijí také některé menší notebooky. Nevýhodou je obvykle hmotnost přesahující 400 g.
- 30 000 mAh a více – Vysoká kapacita je vykoupena vyšší hmotností. U vysokokapacitních powerbank může dosahovat 500 g až několik kilogramů.
Užitečné funkce powerbanky
- Powerbanka s rychlonabíjením – Plné nabití baterie za mnohem kratší čas.
- Bezdrátová powerbanka – Podporované elektronické zařízení je možné dobít přiložením k powerbance bez překážejících kabelů.
- Powerbanka se svítilnou – Praktické při večerním a nočním pobytu v přírodě.
- Indikátor stavu baterie – Informuje o stavu baterie.